کمپرسور باد

درایر جذبی

یکی از موثرترین روش های حذف رطوبت از هوای فشرده، استفاده از درایر جذبی می باشد. در درایر جذبی ، هوای فشرده از میان توده ای از مواد جاذب عبور داده می شود و رطوبت موجود در هوا در اثر تماس با سطح مواد جاذب (مولکولارسیو و اکتیو آلومینا)، جذب این مواد گشته و هوا تا نقطه شبنم مورد نظر خشک شده و آماده تحویل به مصرف کننده می گردد. این سیستم دارای دو مخزن حاوی مواد جاذب رطوبت می باشد که دارای خاصیت جذب رطوبت هستند. هوای تولید شده توسط شیرهای برقی و یک سیستم کنترلی دیجیتال به منظور خالص سازی هوای فشرده از رطوبت، به صورت متناوب وارد هر یک از مخزن ها می شود، بدین صورت که هنگامی‌ که یک مخزن در حال فعالیت است، مواد مخزن دیگر در حال احیاء می‌باشند. فرآیند احیاء شامل گرمایش و سرمایش مواد جاذب است. مکانیزم های مختلفی برای احیاء مواد جاذب وجود دارد و دسته بندی کلی درایرهای جذبی نیز بر اساس مکانیزم های احیاء مواد جاذب صورت پذیرفته است.

تفاوت درایر تبریدی و درایر جذبی

درایر های تبریدی(REFRIGRATION DRYER)با استفاده از سیکل سرمایش مانند یخچال عمل نموده (اصطلاحا به این نوع درایرها درایر یخچالی هم میگویند) و هوا تا میزان 3 درجه سانتیگراد خنک می شود و عملیات تقطیر و جداسازی اب از هوا صورت می گیرد .

نقطه شبنم 3 درجه به این معناست که تا سردشدن و رسیدن دمای هوایی فشرده به زیر 3 درجه هیچ گونه شبنم تشکیل نمی شود که مناسب برای هوای مورد نیاز در جکهای پنیوماتیک و … می باشند این نوع درایر ها بدلیل یخ بستن اب تا میزان نقطه شبنم 3 درجه سانتیگراد کاربرد دارند , و اصولا احتیاج به تعمییرات و نگهداری خاصی ندارند .

درایرهای جذبی (ADSORBTION DRYER)عمدتا دارای دو برجک بوده که در داخل این برجکها مواد جاذب رطوبت که معمولا آلومینا اکتیو یا سلیکاژل میباشد .یکی از برجکها در حال کار یا جذب بوده و دیگری در حالت احیا که این فرایند توسط یک تابلو برق که معمولا به صورت 3 عدد تایمر و شیر آلات موجود در روی درایر کنترل میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − هفت =