کمپرسور باد

هواساز کمپرسور پیستونی5

 امروزه در صنعت های کوچک بیشتر از کمپرسور پیستونی و در مصارف هوای فشرده بالاتر از  کمپرسور اسکرو استفاده میگردد. از مزیت های  این نوع کمپرسورها میتوان به کم بودن حجم دستگاه ، قیمت پایین تر به مشابه اسکرو و در بعضی مواقع جابجایی راحت میتوان نام برد .  همان طور که مشخص هست هواساز از رفت و برگشتی میباشد. ظرفیت و قدرت دستگاه ها  از چند دهم اسب تا چند صدم اسب خواهد بود و می توان از یک سیلندر و یا چند سیلندر تشکیل شده باشد .

فشار کاری در این نوع کمپرسورها معمولا 7 بار تا 10 بار بوده است.

 ظرفیت از 250 لیتر بر دقیقه شروع و تا ظرفیت 3000 لیتر میباشد. ظرفیت های بزرگتر بصورت ایستاده و ظرفیت های کوچکتر بصورت خوابیده بوده و رنگ مخازن کمپرسور ها بصورت رنگ کوره ای میباشد. کاربرداین نوع کمپرسورها بیشتر در صنعت و کارگاههایی که مصارف کمتر و به فشارکاری زیر 10 بار نیاز دارند استفاده میگردد .سیستم برق بیشتر سه فاز میباشد.

 

راهنمای خرید کمپرسور پیستونی

اول از هر چیزی باید به شما بگوییم که برای خرید کمپرسور پیستونی همانند سایر دستگاه‌ها باید به نکات بخصوصی توجه کنید تا در خرید خود رضایت کافی را داشته باشید. در مورد خرید کمپرسور هوا نیز باید به اطلاعات فنی و مهمی توجه کنید که عملکرد دستگاه به این عوامل وابسته است و به همین دلیل دارای اهمیت زیادی است.
با ابداع همراه باشید تا شما را هرچه بهتر با نکات مهم برای خرید این محصول آشنا کنیم:

اسب بخار :
در نظر گرفتن میزان قدرت یک کمپرسور که با اسب بخار (HP) مشخص می شود، روشی مناسب برای خرید کمپرسور باد مورد نیاز شما است.

کمپرسورهای صنعتی  از این نظر معمولاً به طور دقیق ارزیابی می شوند، برای این که ببینید یک کمپرسور باد چه میزان اسب بخار توان بهتر است به توان الکتریکی آن هم توجه کنید. به طور مثال یک موتور ۵ HP واقعی روی مدار ۲۴ آمپر با ۲۲۰ ولت (قدرت تک فاز) کار می کند، در حالی که بیشتر کمپرسورهای خانگی روی یک مدار معمولی ۱۵ آمپر با ۱۱۰ ولت کار می کنند که اسب بخار واقعی آنها حدود ۲ HP واقعی است. همچنین اسب بخار یک کمپرسور باد با موتور بنزینی متفاوت از موتور الکتریکی است.

فشار هوا :

فشار هوا که به صورت اختصاری به آن  PSI گفته می شود و معمولاً به ازای هر اینچ مربع یا PSI در پوند ارزیابی می شود. اکثر ابزارهای هوایی برای عملکرد مناسب به ۹۰ PSI  احتیاج دارند، اما برای حفظ ۹۰ PSI در این ابزار هنگام خرید باید دستگاهی با فشار هوای بالاتر بخرید.

حجم هوا :

کمپرسور هوا برای شروع کار به تولید حجم معینی از هوا احتیاج دارد. حجم هوایی که یک کمپرسور تولید می کند با فوت مکعب در دقیقه(CFM)  رتبه بندی می شود. دانستن میزان cfm کمپرسور هوا برای تعیین نوع ابزارهایی که کمپرسور می تواند آنها را به کار بیندازد، ضروری است. به طور مثال  برای خرید یک کمپرسور خانگی که دارای فشار هوای ۹۰ تا ۱۲۵، حجم هوا نیز باید ۳ الی ۴ باشد.

تک مرحله ای یا دو مرحله ای بودن : 

یکی از مهمترین فاکتورهایی که باید هنگام خرید کمپرسور باد در نظر بگیرید این است که آیا به کمپرسور تک مرحله نیاز دارید یا دو مرحله ای؟ یک یا دو مرحله ای بودن یک کمپرسور هوا به اینکه چند بار هوا فشرده می شود، اشاره دارد.

 
تعداد
سیلندر
قدرت
KW/HP
مخزن
لیتر
هواساز
لیتر در دقیقه
MODEL
22/1.5200250ACM250
23/2/2300330ACM350
24/3350480ACM480
27.5/5.5500650ACM750
210/7.5500870ACM1000
2/415/1110001230ACM1500
2/420/1510001800ACM2000
2/425/1810002670ACM3000

قطعات کمپرسور پیستونی

 رینگ های پیستون برای جلوگیری از نفوذ گاز متراکم شده به کارتر از رینگ های فشار( کمپرسی) و همچنین جلوگیری از خروج روغن از آن از رینگ های روغن استفاده می شود که در شیارهای مخصوص روی پیستون سوار می شوند . رینگ ها باید حتی الامکان کیپ شیار و در عین حال مانع حرکت آزاد پیستون در سیلندر نشوند . تعداد رینگهای آب بندی بستگی به دور کمپرسور دارد .

انواع هواساز ،  میل لنگ در پمپ باد این قسمت یکی از مهم ترین اجزاء می باشد و باید خیلی سخت و محکم و در سطح اتصال آن نباید در شرایط مختلف خورندگی ایجاد شود . میل لنگ یک محور چرخنده است که در حرکت دورانی الکتروموتور را توسط شاتون به حرکت متناوبی پیستون در داخل سیلندر تبدیل می کند . شاتون شاتون برای اتصال میل لنگ به پیستون یا به واسطه بکار می رود و جنس آن فولاد و بعضی اوقات چدن تشکیل شده از میله با دو سر که یکی از آنها اتصال ثابت دارد و دیگری مجزا یا جدا شونده است .

رطوبت کمپرسور پیستونی :

برای حذف رطوبت کمپرسور  از خشک کن هوا و رطوبت گیر استفاده میگردد . خشک کن و رطوبت گیر باید هر دو نصب گردد تا هوای خشک و مطلوبی دریافت کنید . در مواقعی که قصد نداریم هزینه بیشتر برای خرید درایر داشته باشم بهتر است از رطوبت گیر یا تله آبگیر استفاده شود .

تعمیر کمپرسور پیستونی

در بعضی وقت ها برای تعمیر کمپرسور پیستونی هواساز دستگاه باید جایگزین گردد و در بعض مواقع  با اصلاح و تراشکاری سیلندر و تعویض پیستون و رینگ ها این مشکل برطرف میگردد .

رطوبت-گیر-کمپرسور-پیستونی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =