آشنایی با کمپرسور باد

آشنایی با کمپرسور باد

کمپرسور باد از ابزارهای ضروری در صنعت است. این دستگاه هم‌چنین دارای کاربردهای خانگی نیز است. کمپرسورهای کوچک قابل حمل خانگی، با نیروی دست کار می‌کند. نوع نیمه صنعتی این دستگاه نیز موجود است که در رنگ کاری ساختمان‌ها، خودروها و یا در آپاراتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کمپرسور باد در واقع برای متراکم کردن هوا که یک گاز قابل تراکم است به کار می‌رود. به همین دلیل کمپرسور باد را کمپرسور هوا نیز می‌نامند. در حقیقت این دستگاه، ابزاری است که جهت مکش هوا در یک فشار و تحویل آن در فشاری بالاتر به کار گرفته می‌شود. عامل مهم در این دستگاه، توجه به حجم و گنجایش مخزن آن است.

نحوه عملکرد کمپرسور باد

کمپرسور باد، یک دستگاه مکانیکی است که با صرف انرژی مکانیکی، هوا را به سرعت به درون خود می‌مکد و آن را متراکم می‌کند. این کار باعث افزایش دمای هوای متراکم شده، می‌شود بنابراین به خنک کننده‌ای نیاز است تا گاز فشرده شده را خنک کند.

این دستگاه‌ها کاربردهای بسیاری در خنک کردن تایرخودرو، کولرهای گازی، گان‌های بادی و…. دارند.

کمپرسورها به طور کلی دو دسته‌اند: کمپرسورهای دینامیکی و کمپرسورهای جابجایی مثبت. که هر کدام نحوه کارش با دیگری متفاوت است.

کمپرسور باد نیز دستگاهی است که ممکن است مکانیزم‌های متعددی داشته باشد و دارای سایزهای متفاوتی نیز هست.

قطعات کمپرسور باد

کمپرسور باد از مجموعه‌ای از قطعات به هم پیوسته تشکیل شده است که با هم کار می‌کنند تا چرخه هوا را متراکم سازند. این قطعات عبارتند از :

1- موتور                             5- سوپاپ

2- کوپلینگ                        6- چرخ دنده گیربکس

3-پیستون                         7- فیلتر کمپرسور

4- رینگهای پیستون             8- فیلتر روغن

9- فیلتر هوا                        13- اینتر کولر

10 فیلتر جداکننده              14- سنسور فشار

11- سنسور حرارتی                  15- رادیاتور

12- افتر کولر                        16- مبدل حرارتی

نحوه ساخت کمپرسور بادی

برای ساختن کمپرسور بادی از موتور یخچال استفاده می‌شود. بنا به این دلائل که موتور یخچال بی صداست. عمر و دوام بالایی دارد. توان مصرفی بسیار کمی دارد. فشار هوای تا 8 بار را به راحتی ایجاد می‌کند. سرعت مناسبی دارد و فضای کمی اشغال می‌کند.

در ساخت کمپرسور بادی با موتور یخچال، عمل فشرده سازی هوا توسط موتور یخچال انجام می‌شود.

مخزن

حجم خروجی کمپرسورهای بادی برای انجام کارهای معمول از قبیل رنگ‌پاشی، سنباده‌بادی، میخ‌کوبی و.. کافی نیست یعنی امکان تولید و مصرف همزمان وجود ندارد. بنابراین هوای خروجی کمپرسور در یک مخزن انباشته می‌شود. انتخاب مخزن و اندازه آن از نکات مهم در انتخاب کمپرسورباد است.  بنابراین برای ساخت کمپرسور می‌توانید از مخزن گاز مایع یا کپسول آتش نشانی استفاده کنید.

air-tanks-compressor

سوئیچ فشار

یکی از قطعات مهم در کمپرسور بادی، سوئیچ فشار است. این سوئیچ یک کلید الکتریکی است و تابع مخزن فشار است. یعنی فشار مورد نیاز، روی این سوئیچ تنظیم می‌شود و کمپرسور پس از رسیدن به میزان فشار تنظیم شده، برق ورودی به موتور کمپرسور را قطع می‌کند. سوئیچ فشار در واقع میان برق ورودی و پاور کمپرسور، قرار می‌گیرد و با کاهش فشار مخزن، کمپرسور را روشن و سپس با رسیدن به فشار تنظیم شده، کمپرسور را خاموش می‌کند.

شیر فشار شکن psv

این قطعه به طور معمول در کنار سوئیچ فشار قرار می‌گیرد. یا در نقطه‌ای روی مخزن جای می‌گیرد. در حقیقت شیر فشار شکن، لایه دوم حفاظتی مخزن در برابر اضافه فشار است. در صورتی که سوئیچ فشار به درستی عمل نکند، شیر فشار شکن که همان شیر اطمینان است، پس از اینکه فشار هوا به 10 بار برسد باز می‌شود و فشار اضافی را تخلیه می‌کند. با حلقه‌ای که به این شیر، متصل شده و با کشیدن آن، می‌توان از فشار مخزن کاست. قلب این سیستم، موتور یخچال است.